Posted on
hulladék újrahasznosítás
Hulladék újrahasznosítás

A modern civilizáció tájátalakítása egy olyan szintre lépett, ami már lassan tarthatatlan. Ennek az egyik fő oka, hogy iszonyatos mennyiségű hulladéktermelés zajlik napi szinten. Már nincs olyan pontja a világnak, ahol ne lenne felfedezhető az emberi behatás valamilyen formája. Gyakran még a legeldugottabb környezetben is előbukkan egy műanyag palack vagy nejlonzacskó. Mi lehet erre a megoldás? Sokan úgy vélik, hogy a fokozott hulladék újrahasznosítás jó alternatíva.

Tény, hogy rengeteg előnye van ennek, de jobban megnézve azt látjuk, hogy csak az újabb nyersanyagok kitermelésének a mérséklését érhetjük el ezzel a módszerrel. A már meglévő úgymond szemét csak átalakításra kerül, majd ismét szétszóródik a környezetben. Nézzünk meg egy jól ismert példát a hulladék újrahasznosítás színterén. A műanyag palackok, bizonyos szintű feldolgozást követően, ami főként a szelektálásból áll, hiszen rengeteg féle színváltozat létezik, külföldre kerül.

A problémát tovább tetőzi, hogy a termékek adott darabjai, amilyen például a kupak, a fejrész, ami a többitől eltérően keményebb anyagból készül, mind más elbánást igényel. Nos, amint kijut az országból az alapanyag, abból ruhát készítenek, majd visszajuttatják hazánkba. Ezek a holmik valamennyi viselés után újból feleslegessé vállnak és problémát jelentenek a hulladék újrahasznosítás szempontjából ezért inkább a kukában végzik, majd lerakásra kerülnek a sok többi társukkal egyetemben. Ennél valamivel jobban működik a fém és papír anyagok hulladék újrahasznosítás eljárása.

Természetesen itt is vannak megoldandó kérdések, de az elv működőképes. A lakosságot egyre inkább bevonják partnerként a folyamatba. erre szolgálnak a szelektív kukák. Sajnos végső soron azt kell látnunk, hogy a legoptimálisabb becslések szerint is csak a keletkező felesleges anyagoknak csak a 20 %-a jut be a hulladék újrahasznosítás rendszerének fogaskerekébe, a maradék 80 % pedig valamilyen módon, de megsemmisítésre vagy elföldeltére kerül. Ezeken az arányokon mindenképpen javítani kell, ha egy fenntartható környezetben akarunk élni.